• Philosophy:
    Athletics play an important part in the Tamalpais Union High School District. Young people learn a great deal from their participation in interscholastic athletics. Lessons in sportsmanship, teamwork, competition and how to win and lose gracefully are an integral part of each team in our athletic program. Athletics play an important part, too, in helping the individual student develop a healthy self-concept as well as a healthy body. Athletic competition adds to our school spirit and helps all students - spectators as well as participants - develop pride in their school.
     
    Marin County Athletic League Honors - Fall 2016
     
    Jack Barbour, Cross Country: First Team
    Ronan Cain, Cross Country: First Team
    Lauren Tanel, Cross Country: First Team
    Nick Wong, Cross Country: Second Team
    Paul Law, Cross Country: Second Team
    Neil Johnson, Cross Country: Second Team
    Kate Miekley, Cross Country: Second Team 
    Kelsey Van Allen, Cross Country: Second Team 
    Lizzy Labeeuw-Anderson, Cross Country: Second Team 
    Annika Levaggi, Cross Country: Second Team  
    Maggie Barbour, Cross Country: Second Team
    TreChaun Berkley, Football: First Team Offense: ST, Second Team Offense: Back
    Jordan Smith, Football: First Team Offense R, Second Team Defense DB
    Jack Dickson, Football: Second Team Offense TE
    Mason Sapp, Football: Second Team Offense L, Second Team Defense LB
    Cooper Jacobs, Football: Honorable Mention LB
    Tristan Mitchell, Football: Honorable Mention DL 
    Sabrina Haechler, Golf: Second Team
    Chloe Jeanmonod, Golf: Honorable Mention 
    Hannah Berg, Tennis: Second Team Singles
    Natalie Durham, Tennis: Second Team Singles 
    Camilla Tarpey-Schwed, Tennis: Second Team Singles 
    Emma Schultz, Tennis: First Team Doubles 
    Annelie Miller, Tennis: First Team Doubles 
    Sona Dolasia, Tennis: Second Team Doubles
    Lauren Goetz, Tennis: Second Team Doubles 
    Madelyn Broad, Tennis: Honorable Mention
    Megan Potter, Volleyball: Honorable Mention  
    Connor Norton, Waterpolo: First Team
    Connor King, Waterpolo: Second Team
    Cian Concannon, Waterpolo: Second Team
    John Luster, Waterpolo: Second Team 
    Sam Sternfels, Waterpolo: Second Team
    Lillie Gilbert, Waterpolo: Second Team
     
    Marin County Athletic League Honors - Winter 2016-17 
    Jaiana Harris, Basketball: Player of the Year
    Ryan Leake, Soccer: Player of the Year 
    Karim Shakur, Wrestling: MCAL Wrestler of the Year & NCS 195lb champion 
     
    Wrestling results coming... 
    Jack Duboff, Basketball: First Team
    Jacob Moeller, Basketball: Second Team 
    Jordan Jackson, Basketball: Second Team
    Katie Sowerby, Basketball: Second Team
    Megan Lee, Basketball: Second Team
    Callie Clifford, Soccer: First Team 
    Kallie Hukari, Soccer: First Team
    Kira Cross, Soccer: First Team 
    Owen Schwartz, Soccer: First Team 
    Maxi vonWelczeck, Soccer: First Team 
    Emlen Janetos, Soccer: Second Team
    Oliver Parkin, Soccer: Second Team
    Jack Murphy, Soccer: Second Team   
    Izzy Reeves, Soccer: Honorable Mention 
     
    Marin County Athletic League Honors - Spring 2016
     
    Ryan Baumhoff, Tennis: Player of the Year
    Julian Chelsey, Field Events Athlete of the Year
    Claire Rutgers, Field Events Athlete of the Year 
     
    Trevor Bukowski, Baseball: Second Team
    Nick Friedman, Golf: First Team
    Jack Hanson, Golf: Second Team
    Hans Glader, Golf: Honorable Mention 
    Elodie Townsend, Softball: First Team
    Jessie Scarsella, Softball: Second Team
    Anna Reichenbach, Softball: Honorable Mention 
    Kate Peterson, Lacrosse: Second Team
    Lucky Shulman, Lacrosse: Honorable Mention
    Raven Twilling, Lacrosse: Honorable Mention
    Arthur Antonio, Lacrosse: First Team
    Arthur Berlinger, Lacrosse: Second Team
    Matteo Liebman, Lacrosse: Second Team
    Riley Hancock, Lacrosse: Honorable Mention 
    Matia Jovanovic, Tennis: First Team Singles
    Jackson Gathard, Tennis: First Team Doubles
    Nikhil Kharkar, Tennis: First Team Doubles
    Trenten Francis, Tennis: First Team Doubles
    Will Roddy, Tennis: Second Team Singles
    Finn Taylor, Tennis: Second Team Singles
    Cole Boscoe, Tennis: Second Team Doubles 
    Dylan Harris, Tennis: Second Team Doubles
    Tyler Baker-Williams, Tennis: Honorable Mention
    Blake Killingsworth, Volleyball: First Team